Čo sú darcovské výzvy

Darcovskou výzvou sa rozumie vytvorenie vlastnej „stránky“, ktorú si vytvorí podporovateľ (fanúšik) na webe neziskovky, s cieľom získať pre ňu vo svojom okolí čo najviac darov.
Výzvu vytvárate pod svojim menom, s vlastným obsahom a vašou fotografiou a vaším úsilím získané dary idú priamo organizácii, pre ktorú ste sa rozhodli ich zbierať.

Akú tému by mala mať moja výzva?

Akú len chcete. Dôležité je, aby vaša darcovská výzva bola autentická, aby ste s ňou boli stotožnení a verili jej.
Inšpirovať sa môžete nasledujúcimi tipmi:

Špeciálna príležitosť

Využite blížiaci sa deň, ktorý je pre vás dôležitý. Môžu to byť narodeniny, promócie, svadba, výročie svadby, narodenie dieťaťa… Poproste vašich priateľov a známych, aby miesto tradičného kupovania darčekov, oslávili váš veľký deň podporou dobrej veci.

Aktivita

Beháte/ bicyklujete/ plávate/ chodíte po horách, alebo je vaša záľuba pečenie koláčov či čítanie knižiek? Zvoľte si tému, ktorá vám je blízka a cieľ, ktorý súvisí s tým, čomu sa venujete. Motivácia tak bude dvojitá – spravíte dobrú vec a ešte aj posuniete vlastnú aktivitu na nový level.

Sviatky

Darcovskú výzvu môžete spojiť aj s dňom či obdobím, ktoré oslavuje väčšina ľudí, akými sú napríklad Veľká noc, Vianoce či Deň detí, alebo štátne sviatky ako napríklad Deň boja za slobodu a demokraciu a pod., či pamätné dni ako je Deň zápasu za ľudské práva v závislosti od toho, pre akú neziskovku výzvu vytvárate.

Odvážny či nepohodlný skutok

Máte odvahu spraviť niečo nie práve pohodlné, príjemné, či niečo, čo by do vás niekto nečakal? Od radikálneho strihu vlasov, cez týždeň bez sprchy, bradu až po plecia, až po …. je to na vás 🙂

Usporiadajte akciu

Menší či väčší event, na ktorý pozvete každého, kto podporí vašu darcovskú výzvu. Môže ísť o večeru u vás doma, čitateľské posedenie pre deti, párty u vás na záhrade, priateľský futbalový zápas alebo čokoľvek iné, čoho by sa vaši kamaráti a známi radi zúčastnili.

Aký popis pripraviť?

Buďte osobný, úprimný a autentický. Vysvetlite, prečo ste sa rozhodli vyzvať k podpore práve pre túto organizáciu, na čo budú získané peniaze použité, okrem textu vložte obrázky či video. Pokúste sa vašu výzvu naformulovať tak, aby nikto neodišiel bez toho, aby ju podporil.

Ako dlho by mala trvať moja výzva?

Odporúčame minimálne 2 týždne a nie viac ako 35 dní. Ako dlho vaša výzva bude aktívna nie je pre jej úspech také dôležité. Najdôležitejšia je jej komunikácia teda to, ako sa vám ju podarí rozšíriť medzi svoje kontakty.

Akú cieľovú sumu si mám určiť?

Cieľová suma je vaším osobným cieľom, všetky obdržané príspevky budú organizácii zaslané bez ohľadu na to, či sa cieľovú sumu podarí naplniť. Nastavená čiastka je psychologickou hranicou, konkrétne číslo motivuje k dosiahnutiu cieľa. Pri stanovovaní cieľovej sumy zvážte, koľko je vaše okolie schopné prispieť. Nie je nič horšie než frustrácia zo zbytočne vysoko nastaveného cieľa, ktorý sa nenaplní.

Mám hotovú vlastnú výzvu – čo ďalej?

Gratulujeme, prvý krok máte úspešne za sebou!
Na to, aby vaša výzva naplnila sumu, ktorú ste sa rozhodli pre organizáciu vyzbierať je potrebné, aby ste ju efektívne doručili medzi čo najväčšie množstvo vašich priateľov a známych.

DARUJME.sk je služba pre neziskové organizácie, ktorá zjednodušuje a urýchľuje online darovanie. V prípade, že ste neziskovka a chceli by ste využívať DARUJME.sk, požiadajte o registráciu.