Rok 2022 v DARUJME.sk

Minulý rok sa niesol v duchu výnimočnej ľudskej štedrosti. Ľudia podporili cez systém DARUJME.sk mimovládne organizácie sumou viac ako 9 miliónov eur. Celková darovaná suma tak medziročne vzrástla o 121 percent. Počet darov sa zvýšil o 44 percent a zapojilo sa o 60 percent viac darcov. Na výške darov sa výrazne prejavil súcit s Ukrajinou.

Viac zaujímavých informácií a detailné štatistiky za rok 2022 v DARUJME.sk nájdete v prezentácii Rok solidarity 2022.

Rovnako ako mimovládky poskytovali pomoc ľuďom utekajúcim pred vojnou od úplného začiatku invázie Ruska na Ukrajinu, ihneď sa zmobilizovali aj slovenskí darcovia a darkyne. Len za prvý mesiac vojny darovalo vyše 46-tisíc ľudí viac ako 4 milióny eur organizáciám, ktoré pomáhali Ukrajincom a Ukrajinkám. V DARUJME.sk sme pre ľudí pripravili zoznam štyridsiatich dvoch dôveryhodných mimovládok, ktorých aktivity mohli bezpečne podporiť.

„Okamžite po vypuknutí vojny na Ukrajine sa darcovia a darkyne pridali k mimovládkam, ktoré pomáhali na hraniciach. Na vážnu situáciu zareagovali výrazne vyššími príspevkami ako doteraz. Dary prichádzali doslova každú minútu. Len 25. februára sme prijali viac ako 480-tisíc eur určených pre mimovládne organizácie. Dobrou správou je, že darcovia neprestali podporovať ani ostatné témy, ktorým sa mimovládne organizácie na Slovensku dlhodobo venujú,” vysvetľuje Zuzana Behríková z DARUJME.sk.

 

Ľudia v roku 2022 podporili napríklad aj mimovládky, ktoré pomáhajú zdravotne znevýhodneným deťom, ľuďom bez domova či v núdzi, chránia životné prostredie alebo sa snažia o lepšiu vymožiteľnosť práva. Celkovo poslali v roku 2022 cez DARUJME.sk vyše 250-tisíc darov. Najviac darov smerovalo do organizácií Človek v ohrození, Slovenská katolícka charita a ACN – pomoc trpiacej Cirkvi.

Darcovia a darkyne uprednostnili v minulom roku jednorazové finančné príspevky, ale stále častejšie podporujú organizácie aj dlhodobo a pravidelne. Prostredníctvom jednorazových príspevkov darovali viac ako 7 miliónov eur (nárast o 155 percent v porovnaní s rokom 2021), pričom hodnota priemerného daru bola 53,23 eur. Najvyššia jednorazovo darovaná suma dosiahla 100-tisíc eur.

Čoraz viac ľudí si uvedomuje, že pravidelné príspevky umožňujú organizáciám lepšie plánovať svoje aktivity a dlhodobo rozvíjať ich témy a poslanie. Celková výška pravidelných darov presiahla 2 milióny eur (nárast o 51 percent v porovnaní s rokom 2021). Priemerný pravidelný dar sa pohyboval v hodnote 16,62 eur a najvyšší prichádza vo výške 2-tisíc eur.

 

Darcovské výzvy boli v roku 2022 obľúbeným nástrojom darcov. Stále viac jednotlivcov aj firiem má odvahu podporovať prácu mimovládnych organizácií aj týmto spôsobom. V minulom roku bolo cez DARUJME.sk darovaných na darcovských výzvach viac ako 539 104 EUR. Jednotlivci (aj influenceri) si vytvárajú darcovské výzvy najčastejšie pri príležitosti narodenín alebo výnimočného výkonu. Firmy zase oceňujú možnosť spraviť internú darcovskú výzvu medzi zamestnancami a spolupracovníkmi firmy.

Novinkou roku 2022 bol matching, ktorým môžu firmy priamo vo výzve znásobiť dary svojich zamestnancov.

 

Sme s vami už 10 rokov

Keď sa pozrieme na 10 rokov fungovania DARUJME.sk z nadhľadu a vidíme, ako darcovstvo na Slovensku postupne rastie, máme obrovskú radosť. Ľudia darovali neziskovkám už viac ako 21 a pol milióna eur.

DARUJME.sk je bezpečný systém na získavanie darov cez internet pre mimovládne organizácie, ktorý za viac ako desať rokov svojej existencie využilo takmer štvrť milióna ľudí. Len minulý rok cez DARUJME.sk darovalo vyše 100-tisíc darcov a darkýň. Budeme radi, keď sa ľudia rozhodnú používať tento overený systém aj naďalej. Rovnako chceme povzbudiť tie organizácie, ktoré ho ešte nevyužívajú, aby sa zaregistrovali. Získajú tak nielen jednoduchú možnosť prijímať dary, ale vďaka kontaktom na darcov ich budú môcť zapájať do činnosti a príbehu organizácie. Darcovia tak spolu s organizáciami pomáhajú zlepšovať svet okolo nás,” uzatvára Zuzana Behríková.

Viac zaujímavých informácií a detailné štatistiky za rok 2022 v DARUJME.sk nájdete v prezentácii Rok solidarity 2022.

DARUJME.sk je prvý a najväčší nekomerčný darcovský systém, prostredníctvom ktorého môžu ľudia bezpečne a spoľahlivo darovať finančný príspevok niektorej z overených mimovládnych organizácií. Od roku 2012 pomohlo mimovládnym organizáciám získať viac ako 21 miliónov eur. Prevádzkuje ho Centrum pre filantropiu n.o., ktoré už 20 rokov aktívne prispieva k rozvoju darcovstva na Slovensku.

 

Ak potrebujete poradiť alebo skonzultovať váš nápad, sme tu pre vás na info@darujme.sk

Ak ešte nie ste v DARUJME.sk a chceli by ste byť, zaregistrovať sa môžete tu.

 

Publikované 16. januára 2023