Fundrising pre neziskovky

Ako získať ďalšie financie na vaše projekty? Seminár

Téma crowdfunding je pre väčšinu z vás dobre známa. V utorok, 26. septembra sme sa stretli s partnermi z Darujme.sk, kde sme sa rozprávali o platforme StartLab. Naši hostia Lukáš Fila z Denníka N, Martin Smrek z Transparency International Slovensko a Miška Pobudová z OZ Mareena predstavili úspešné kampane, ktoré sa im podarilo rozbehať práve vďaka crowdfundingu cez StartLab.

Prví hostia prichádzali už pred avizovaným začiatkom, spolu sa nás nazbieralo viac ako 40 z 35 organizácií. Ako prvý vystúpil Igor Polakovič z CpF (pre organizácie využívajúce Darujme.sk dobre známy 😊).
Igor vysvetlil základné princípy a výhody crowdfundingu, v druhej časti predstavil StartLab a pridal zopár čísiel, ktoré sa nám (a najmä zadávateľov projektov) podarilo doceliť. Napríklad tieto:

Startlab v číslach k septembru 2017

Krásny príklad úspešných crowdfundingových kampaní predstavil Lukáš Fila z Denníka N, ktorí použili StartLab na realizáciu niekoľkých extra nákladných reportáží, vydanie kníh a príručiek pre školy – teda verejnosti prospešné projekty. Všetky kampane robené cez StartLab boli nielen úspešne splnené, ale cieľové sumy boli (spolu na všetkých projektoch) prekonané o viac ako 600%! Skvelá inšpirácia.

Úspešné crowdfundingové kampane má za sebou aj Transparency International Slovensko, za ktorých prišiel porozprávať fundriser Marek Smrek. Poslednú kampaň „Viac Hlávkových do štátnej správy!“ podporilo až 353 darcov, z čoho až 269 darcov podporilo Transparency prvý krát, čím okrem peňazí, získali aj dôležité nové kontakty. Marek tiež predstavil komunikačnú kampaň, nástroje a úskalia, ktoré ju sprevádzali (ako plánovať odmeny).

Posledným prednášajúcim bola Miška Pobudová z mladého Občianskeho združenia Mareena, ktoré vďaka Startlabu získalo už za jeden mesiac sumu potrebnú na zariadenie a otvorenie komunitného centra pre cudzincov a domácich. Miška zdôraznila dôležitosť budovania osobných kontaktov ako aj systematickej a riadenej propagačnej kampane. Mareena je výborným príkladom, ako aj relatívne malý projekt malého združenia môže byť vďaka Startlabu úspešný a dokonca prekonať vlastné ciele.

So všetkými návštevníkmi sme sa veľmi radi videli a tešíme sa na stretnutie na ďalšom seminári, ktorý bude posledný novembrový týždeň.